Starptautisko ekspertu tālmācības lekcijas par piegāžu ķēžu drošību muitas studentiem

2018.gada 19.septembrī bakalaura programmas “Muitas un nodokļu administrēšana” 4. kursa studentiem notika vieslekcija “Starptautisko piegāžu ķēžu apdraudējumi un riski”. To vadīja Šveicē bāzētā pētniecības institūta  Cross-border Research Association (CBRA) eksperti Dr.Juha Hintsa, Susana Wong Chan un Dr. Toni Männistö. Vieslekcijas (4 akadēmiskās stundas) notika mācību priekšmetā “Starptautiskie preču piegāžu drošības pamati”.

1. oktobrī plānota vēl viena CBRA ekspertu tālmācības vieslekcija “Risinājumi starptautisko preču piegāžu ķēžu risku mazināšanā. Starptautiskā pieredze.”

Cross-border Research Association mājaslapa https://www.cross-border.org/

Par lektoriem:

Dr. Juha Hintsa (CBRA Founder, Executive Director and Board Member, Switzerland) is a senior researcher, lecturer and consultant in supply chain security and global trade facilitation. Dr.Hintsa has a Masters in Engineering from Helsinki University of Technology and a PhD in Management from HEC University of Lausanne.

Dr. Toni Männistö (Post-doc Researcher, Switzerland) is a researcher and consultant in logistics risk management, supply chain security and trade facilitation. Dr. Männistö holds a PhD in supply chain security that he obtained at the École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) in January 2015. Before embarking on the PhD program in late 2011, he graduated (MSc) in Industrial Engineering and Management from Aalto University of Technology, Helsinki.

Ms. Susana Wong Chan (Researcher, Education and Training Materials, Costa Rica). Ms. Susana Wong Chan holds a Masters degree (Master of International Law and Economics) from the World Trade Institute, University of Bern, Switzerland. She is currently the Director of the Customs Administration and Foreign Trade Program at the University of Costa Rica.