Aivars Vilnis Krastiņš: Neviena tehnika neizdarīs to, ko izdarīs cilvēks

Lai arī muitas kontrolē tehnoloģijas paver arvien jaunas iespējas, tās ir tikai palīglīdzeklis kontrabandistu pieķeršanai. Efektīvas muitas kontroles pamats ir labi apmācīti un zinoši speciālisti, Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» pauž Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta (SESMI) direktors Aivars Vilnis Krastiņš un docents Aivars Gulbis. 

Raidījumā RTU pārstāvji iepazīstina ar teju kā SESMI Muitas un nodokļu katedrā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes atbalstu izveidoto Muitas kontroles laboratoriju, kas studentiem ļaus stiprināt praktiskās iemaņas muitas kontroles veikšanā un labāk sagatavos viņus darba tirgus prasībām. Laboratorija ir aprīkota ar dažādām mērierīcēm un tehniskiem līdzekļiem, ko muitnieki izmanto ikdienas darbā, tajā izveidoti arī īpaši slēpņi, lai praktiskās nodarbībās trenētu studentu spējas atrast kontrabandas preces. 

Izmēģināt spēku kontrabandas preču atrašanā un uzzināt plašu informāciju par muitas kontroli visiem interesentiem būs iespējams Muzeju naktī 18. maijā, kad pirmo reizi šajā starptautiskajā pasākumā piedalīsies arī RTU Muitas muzejs, norāda A.V. Krastiņš. 

Arvien biežāk muitas kontrolēs tiek izmantota attālināta attēlu analīze, raidījumā stāsta A. Gulbis. Automašīnas kravu vai vilcienu vagonu kontrole tiek veikta muitas punktā, bet analīze reāllaikā tiek veikta iekšzemē, piemēram, uz Krievijas robežas Kārsavā ir skeneris, bet kontrole notiek Rēzeknē un, kamēr vilciens brauc no robežas līdz Rēzeknei, muitniekiem ir laiks veikt risku analīzi, viņš skaidro ar piemēru. Jaunizveidotajā laboratorijā studentiem būs iespējas analizēt attēlus, kas iegūti, skenējot kravas. 

Paredzēts arī studentiem rīkot īpašas lomu spēles, kas ļaus izprast gan to, kā preces tiek izvēlētas un iegādātas otrā pasaules galā, gan to, kādā veidā tā nonāk līdz Latvijai un kā notiek robežās šķērsošana. Studenti tiks sadalīti grupās – būs kontrabandisti, muitnieki, tirgotāji – un izspēlēs dažādus iespējamos scenārijus, jo, kā norāda A. Gulbis, «labākie muitnieki – kontrabandistu ķērāji ir tie, kuri spēj sevi iedomāties kontrabandistu lomā». 

Profesionālo pienākumu veikšanai muitniekam ir jābūt labi izglītotam, zinošam un apveltītam ar labu intuīciju. «Deviņdesmito gadu sākumā, kad Latvija tikko bija atguvusi neatkarību, Latvijas muitā strādāja 1750 muitnieki, no kuriem 300 cilvēkiem bija augstākā izglītība, no tiem – 36 bija izglītība ekonomikā vai tiesību zinātnēs. Šodien Latvijā ir viena no visizglītotākā muita pasaulē, par ko mēs esam lepni. Mēs, RTU, sākām kā vieni no pirmajiem pasaulē organizēt muitnieku apmācību civilā mācību iestādē, turklāt starptautiski akreditētā programmā. Šodien Latvijā ir ap 5000 cilvēku ar RTU diplomiem muitas un nodokļu administrēšanas programmās,» viņš stāsta. RTU absolventi strādā gan VID, gan transporta, ražošanas, starptautiskās tirdzniecības u.c. nozarēs. RTU ir arī viena no iniciatorēm 2005. gadā Pasaules muitas organizācijā (PMO) izveidotai programmai PICARD, kas paredzēta augstākās izglītības mācību iestāžu un muitas sadarbībai visā pasaulē. Programmā izstrādāti arī starptautiskie muitnieku profesijas standarti, ko pirmo reizi PMO apstiprināja 2009. gadā. Teju kā apstiprināti arī atjaunotie standarti, kas saistoši 184 pasaules valstīm. Standartus vajadzēja atjaunināt, jo desmit gadu laikā notikušas būtiskas izmaiņas, palielinājies ar drošību saistīto jautājumu īpatsvars. «RTU izteikta pateicība par līdzdalību šo standartu izstrādē. Pateicoties standartiem, izvirzītas arī vienotas studiju programmu prasības muitnieku apmācībai. RTU bija pirmā, kuras muitas un nodokļu administrēšanas bakalaura un maģistra programmas akceptēja PMO, desmit gadu laikā tādu programmu pasaulē ir 13,» turpina A.V. Krastiņš. 

Visu 23. aprīļa raidījumu «Zināmais nezināmajā» iespējams noklausīties šeit.

Telekompānijas LNT 18. aprīļa sižets par Muitas kontroles laboratorijas atklāšanu skatāms šeit.