Video iepazīstina ar studiju iespējām muitas un nodokļu jomā

30. jūnijā Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) tiešsaistē iepazīstināja ar Latvijā unikālu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana». Muitas un nodokļu speciālisti Latvijā ir pieprasīti.  

RTU ir vienīgā mācību iestāde Latvijā ar starptautiski akreditētu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana». Unikālā studiju programma veidota sadarbībā ar Pasaules Muitas organizāciju (PMO) un Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Tā ir pirmā pasaulē atzītā muitas un nodokļu administrēšanas studiju programma, kas saņēmusi PMO sertifikātu par atbilstību starptautiskajiem muitnieku profesijas standartiem.

Lai iepazīstinātu ar bakalaura un maģistra studijām, kā arī karjeras iespējām, 30. jūnija tiešsaistes sarunā RTU Facebook lapā piedalījās RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta (SESMI) direktors Aivars Vilnis Krastiņš, VID Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls un loģistikas un noliktavu pakalpojumu jomas uzņēmuma «MMD Serviss» prokūrists Ēriks Gutbergs.

«Gadā SESMI sagatavo apmēram pusi no tā muitas un nodokļu speciālistu skaita, kas būtu vajadzīgs VID. Vienlaikus valsts sektoram nākas konkurēt ar biznesu par absolventu piesaistīšanu, kuri bieži savu darba devēju atrod vēl pirms studiju beigšanas,» atzīst A.V.Krastiņš. Viņš arī norāda, ka muitnieki ir vienīgā profesija Eiropas Savienībā (ES), kam noteiktas vienotas prasības, tādēļ Latvijā sagatavotiem speciālistiem ir tiesības strādāt arī citviet pasaulē.

Arī R. Zukuls uzsver, ka muitas speciālisti ir augsti pieprasīta profesija, it īpaši Latvijas reģionos: «Pēdējo gadu laikā ir veikti lieli ieguldījumi muitas infrastruktūras attīstībā, elektronisko sistēmu pilnveidošanā un iekšējās kontroles stiprināšanā, un ir svarīgi, lai šeit strādātu labi apmācīti, augsta līmeņa muitnieki. Speciālisti muitā ir nepieciešami gan Latvijai vienmēr aktuālajā Austrumu robežā, gan arī lidostā un kuģu ostās».

Savukārt Ē. Gutbergs pauž, ka studijas SESMI ir iespēja pilnvērtīgi piedalīties starptautiskajā preču apritē, saprotot tirdzniecības un nodokļu politiku, kas to ietekmē.

Kopš 1994. gada SESMI piedāvā starptautiski atzītu izglītību, iespēju celt kvalifikāciju un īstenot pētījumus starptautisko ekonomisko sakaru, pārvadājumu, muitas un nodokļu jomās. SESMI piedalās izglītības pilnveidošanā arī citviet pasaulē, piemēram, pērn PMO apstiprināja atjaunotos starptautiskos muitnieku profesijas standartus, kuru izstrādē piedalījās institūts. Tas līdzdarbojas arī bakalaura un maģistra līmeņa muitas programmu atzīšanā ES un muitas izglītības uzlabošanā piecās Centrālāzijas valstīs.