M. Jurušs: Ceļot akcīzes nodokli, jāstiprina ievesto preču kontrole

Ja uzņēmums vēlas vairāk nopelnīt, tas iegulda attīstībā un rēķina, kādu atdevi ieguldījumi nesīs. Politiķi, pieņemot lēmumus palielināt nodokļus atsevišķām precēm, vienlaikus nepalielina finansējumu kontrobandas risku novēršanai, TV24 raidījumā «Nacionālo interešu klubs» pauž Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta asociētais profesors Māris Jurušs.

Raidījumā eksperti un politiķi disuktē par plānotajām nodokļu izmaiņām, piemēram, attiecībā uz alternatīviem tabakas izstrādājumiem, un to ietekmi, kā arī iepazīstas ar jaunākajiem pētījumiem par akcīzes nodokļa un valsts regulējuma politiku un sdabiedrības toleranci pret kontrobandas precēm.

M. Jurušs atgādina, ka, ceļot nodokļus, būtiski palielinās kontrobandas riski. Lai gan tiek ieguldīts infrastruktūrā, tehniskos līdzekļos, risku analīzē un Valsts ieņēmumu dienests (VID) aktīvi cīnās ar kontrobandu, jāpatur prātā, ka Latvija sargā ne tikai savu, bet visu Eiropas Savienības (ES) tirgu. Par to liecina kaut vai konfiscēto kontrobandas tabakas izstrādājumu apjomi – tie ir tik lieli, ka, kā saka RTU asociētais profesors, visa Latvija tos nespētu izsmēķēt. Tas ir skaidrs apliecinājums tam, ka nelegāli pārvadātie tabakas izstrādājumi ir domāti plašākam tirgum par Latviju. Viņaprāt, būtu jārunā ar Eiropas Komisijas atbildīgajām personām par liekāku finansējumu kontrobandas risku mazināšanai, tāpat būtisks ir jautājums par muitnieku motivēšanu. «Tiek paredzēti līdzekļi mediķu un pedagogu algām, bet netiek runāts par muitnieku motivāciju – viņiem pasaka, ka būs jāstrādā vairāk, jo pastiprinās kontroli, bet kas viņus motivēs?» spriež M. Jurušs.

27.09.2020 Nacionālo interešu klubs 1. daļa

 

27.09.2020 Nacionālo interešu klubs 2. daļa